آخرین خبرها از ساخت فیلم کورش کبیر

دسته بندی :
73 بازدید

آخرین خبرها از ساخت فیلم کورش کبیر

آخرین خبرها از ساخت فیلم کورش کبیر

توضیحات در ادامه مطلب ...

این پست تازه ترین رخدادها پیرامون ساخت فیلم کورش بزرگ

«کوروش کبیر» را پوشش می دهد و همواره به روز می شود.

 

 


 

 

آپدیت 03/05/1391 

علی معلم : فیلم برداری نزدیک به یک سال به درازا می انجامد !

 

 

مرجان حاجی حسنی : پرونده فیلم کوروش کبیر که قرار است زندگی کورش، پادشاه هخامنشی را به تصویر بکشد سرانجام به جریان افتاد.

 

حدود یک سال قبل بود که مسعود جعفری جوزانی و علی معلم به عنوان کارگردان و تهیه کننده، برای ساخت فیلمی با محوریت کورش درخواست پروانه ساخت داده بودند که ساخت این پرونده با عدم صدور مجوز مواجه می شد. ولی تازه‌ترین شنیده ها حاکی از آن است که اداره نظارت درخواست پروانه ساخت این فیلم را مجددا به جریان انداخته و علی معلم اظهار امیدواری کرده که به زودی مجوز ساخت این فیلم سینمایی از سوی اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد صادر شود.

 

علی معلم(تهیه کننده سینما) با اعلام این مطلب گفت‌: دو هفته گذشته درباره این فیلم با سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و گفت‌و‌گو کردم و ایشان هم به شمقدری اعلام کرد که ساخت این فیلم پیگیری شود‌. وی ادامه داد‌: بعداز دیدار با شمقدری وی از من درخواست طرح توجیهی برای ساخت فیلم کرد و من هم اعلام کردم که قصد دارم فیلم کوروش کبیر را در قالب یک پروژه ملی بسازم‌.

 

به گزارش ایلنا معلم با اشاره به تلاش زمانی بسیار برای نوشتن فیلمنامه فیلم گفت‌: در گفت‌و‌گو با چند نفر از اعضاء شورای پروانه ساخت و همچنین سینماگران و براساس اخباری که ازشورای پروانه ساخت دارم فیلمنامه مورد استقبال قرار گرفته است‌. معلم با تاکید بر این که ساخت این فیلم بیش از یک سال طول می‌کشد افزود‌: راهکاری را برای ساخت این فیلم مد نظر قرار داده‌ام که براساس آن فیلم تبدیل به یک پروژه ملی و مردمی می‌شود و از سرمایه‌های مردمی استفاده می‌کند و یک پروژه ملی می‌شود. معلم افزود‌: اگر همین امروز نیز با ساخت فیلم موافقت شود برنامه ریزی و راه اندازی این پروژه یک سال طول می‌کشد ولی براساس راهکارهای که درنظر گرفته شده طرح موفقیت آمیز می‌شود‌. وی ادامه داد‌: هفته آینده قصد دارم تا به دیدن جواد شمقدری بروم‌.

 

 

 


 

 

روزهای پایانی اسپند ماه 92 : 

موافقت با ساخت فیلم «کورش کبیر»

 

علی معلم (تهیه‌ کننده‌ این پروژه) ضمن اعلام این خبر افزود: «با اعطای مجوز موافقت اصولی توسط شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی در آخرین روزهای سال 92، سرانجام این پروژه در سال 93 وارد فاز جذب سرمایه‌گذاری پیش‌تولید خواهد شد. فیلمنامه کورش کبیر کامل با استناد به منابع تاریخی و مشاوره با مورخان، توسط مسعود جعفری جوزانی نگاشته و در مراجع ذیصلاح ثبت شده است. این فیلم به دوران تولد کورش تا رسیدن به امپراتوری و سرانجام مرگ او می‌پردازد.»

 

علی معلم افزود: «امیدوارم با یاری همه مردم، سرمایه‌گذاران و نهادهای خصوصی و دولتی و همچنین سازمان‌های سینمایی و هنرمندانی که برای حضور در این پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند، بتوانیم در زمانه‌ای که بیشترین هجوم به سرزمین ایران از طریق ساخت فیلم‌های جعلی پیرامون ملت بزرگ ایران و پیشینه تاریخی و معاصر آن صورت می‌گیرد، گامی در جهت معرفی ساختار تمدن و قهرمانان تاریخی کشورمان برداریم.»

 

«کوروش کبیر» توسط مسعود جعفری جوزانی کارگردانی خواهد شد.

 

 


 

آپدیت  24/01/1393

 

پرویز شیخ طادی : یک متن درست تاریخی تدوین کرده ایم

 

پرویز شیخ طادی گفت: سرمایه گذاران پروژه «کورش کبیر» پرداخت هزینه 20 میلیاردی آن را قبول کرده بودند ولی تنها شرط آنان مبنی بر تضمین اکران فیلم میسر نشد و منصرف شدند. البته ما هنوز کوتاه نیامده‌ایم و مصر هستیم ساخته شود.


این کارگردان سینما ادامه داد: تحقیقات درباره این شخصیت تاریخی بسیار مفصل بود و از کودکی کورش تا مرگ او را در بر می‌گرفت، بنابراین نمی‌توانستیم تنها در یک فیلم سینمایی حق مطلب را ادا کنیم. باید حتما یا یک مجموعه شود یا ۱۱ فیلم سینمایی.

او گفت: در تحقیقاتمان متوجه شدیم روایت‌های تاریخی اشتباهات زیادی دارد و به همین دلیل تدوین یک متن درست کار بسیار سختی بود که ما انجام دادیم و حالا نمی‌توانیم به سادگی موضوع را رها کنیم.

 

 


  

آپدیت 04/08/1393

 

مسعود جعفری جوزانی : زندگی ام را برای فیلم کورش بزرگ می گذارم

 

 

 

ایرانیان سال هاست که چشم به راه ساخت فیلم از استوره های تاریخ سرزمینشان هستند. بی گمان ساخت فیلمی از کورش بزرگ که بیش از نیمی از تاریخ پرشکوه ایران را رقم زده، یکی از این آرزوهاست. چند سال است که زمزمه ساخت فیلم کورش بزرگ در دنیای سینما پیچیده است. تا چندی گرفتن پروانه از ارشاد دشواری راهش بود ولی اکنون دشواری های مالی سدی بر آغاز این پروژه بزرگ است. فیلم سینمایی کورش بزرگ پروژه مشترک  مسعود جعفری جوزانی  به عنوان کارگردان و تهیه کنندگی علی معلم  است.

 

علی معلم پیش از این گفته بود که هزینه ساخت این گونه پروژه ها سنگین است و سرگرم رایزنی با پشتیبانان مالی است و زمانی که سرمایه گذار خوب برای این کار پیدا شود ، فیلمبرداری را کلید خواهد زد.

 

امرداد در گفتگویی که با مسعود جعفری جوزانی داشته است چنین نوشت : آرزوی بزرگ من ساخت فیلم کورش بود که فیلمنامه ی آن را سه سال و نیم پیش با همکاری تیم کارشناسی بسیاری از جمله فتح الله جعفری جوزانی و عبدالکریم یونسی نوشته ام.

 

جوزانی ادامه می دهد : با هنرپیشه های هالیوودی که بنا است در این پروژه بازی کنند گفتگو شده و تاییدیه را گرفته ایم. تنها دشواری پیشروی آغاز این پروژه، جذب سرمایه گذار است. این هزینه سنگین باید از بخش خصوصی تامین شود. من و علی معلم نمی توانیم شماره حسابی را برای این کار ویژه کنیم و این تنها همت مردمی را می طلبد تا گام در این راه بردارند.

 

جعفری جوزانی از هنرمندان به نام ایرانی نام برد که اعلام آمادگی کرده اند تا بدون دریافت هیچ دستمزدی نقشی در این فیلم داشته باشند. جوزانی به گونه ای از نقش های این فیلم سخن گفت که انسان را می برد به روزگار هخامنشیان. او از برگزاری جشن نوروز سخن گفت که چگونه جزییات آن را در فیلم نامه نوشته است. همچنین از آیین روشن کردن آتش روی بام در آستانه نوروز و آموختن پاکی و دفاع از سرزمین که رسم وآیین آن روزگار بود.

 

جعفری جوزانی کتاب نخست فیلمنامه را در اختیار ما گذاشت تا شاید آوردن بخش هایی از آن دیگ غیرت ایران دوستان را به جوش آورد و گره از ساخت فیلم جهانی کورش بزرگ بگشاید.

 

 

15 سالگی کورش بزرگ در داستان فیلم نامه :

 

روی بام های خانه های کاهگلی و سنگی آتش برافروخته اند. بچه های دهکده گل های سیاه گوش بر سر چوبدستی های خود بر افراشته نوروز خوانی می کنند .نوجوان سربیت خوان ، در حالی که مشعلی در دست دارد پیشاپیش آن ها می رود. سربیت خوان : بهار آمد ، بهار آمد / بهار لاله زار آمد.

 

نوجوانی خوش قد و بالا با گونه هایی استخوانی ، پیشانی بلند ، چشمانی درشت و سیاه ، بینی کشیده و راست ، با موهای سیاه و موج داری که تا روی شانه هایش می رسد ، همراه مرد ریز نقش و لاغر اندامی گوسپندان را از چرا بر می گرداند. مرد : دیر وقت است کورش تو برو سر و تنت را بشوی و سدره ات را اندازه کن ! کورش : با هم می رویم !

کورش به سوی خانه کوچک کاهگلی که آتشی بر بام آن روشن است می رود.

 

کورش : درود بر مادر مهربانم .

 

زن : تا خورشید نخوابد تو و پدرت دست از کوه و دشت بر نمی دارید ؟ کورش : گوسپندان از گیاه تازه روییده دل نمی کنند. زن در حالی که شالی را بر سر بسته باز می کند و به سوی او می رود. فردا مراسم کشتی بستن است ، باید سدره ات را اندازه کنم ... موبد : کیستی ؟ کورش : ( لحظه ای مردد می ماند ) آن کس که به خواست اهورا مزدا به گیتی آمده تا پندار نیک ، گفتار نیک و کردار نیک او را بیشترین حد به شادی بیاورد ...عروسی با شکوهی بر پاست ، کاساندانا در رخت سبز عروسی و سرپوش سرخی که رویش را پنهان کرده سوار بر اسبی سپید با بال و دمی حنایی پشت سر موبد موبدان به سوی کاخ برده می شود .مردم دم در خانه هایشان آتش افروخته باریختن آویشن و شیرینی بر سر عروس فریاد شادزی ، شادزی سر داده اند . دختر بچه ها در رخت های رنگارنگ در حالی که کاسه هایی پر از گلبرگ در دست دارند ، سر راه عروس  را گلباران می کنند . کورش تا دم دروازه کاخ به پیشواز عروس آمده او را از اسب فرو می آورد و بدره ای زر در دستش می گذارد . دختران جوان از بالای بام و ایوان ها گلبرگ و آویشن بر سر عروس و داماد می ریزند. عده ای سنجد و شیرینی جلوی مردم می گیرند. عروس و داماد پشت سر موبد وارد کاخ می شوند. موبد موبدان در رخت و کلاه سپید ، شالی سبز روی دست عروس و داماد می اندازد و در حال اندرز خوانی آن را می پیچاند.

 

 

آنچه خواندید تنها گوشه ای از زندگی پر شکوه کورش بزرگ در فیلمنامه بود.

جعفری جوزانی با یک جمله گفت و گویش را به پایان داد :

هتا اگر همه زندگی ام را بفروشم فیلم کورش بزرگ را می سازم.

  


  

آپدیت 8/11/1393

 علی معلم : هیچ سرمایه گذاری برای «کوروش کبیر» پیدا نمی شود

 

 

علی معلم در گفتگو با خبرگزاری نسیم گفت: هیچ خبری از تولید پروژه «کوروش کبیر» نیست. مذاکرات جدیدی که نتیجه مثبت داشته باشد صورت نگرفته و همه چیز بستگی به پیدا شدن سرمایه گذار دارد. وی ادامه داد: این پروژه، کاری نیست که بتوان با 10 نفر تولید کرد و نیاز به سرمایه کلان و سرمایه گذار قوی دارد که متاسفانه هیچ کس همکاری نمی کند.

 

این تهیه کننده افزود: فیلمنامه به پایان رسیده و مراحل پیش تولید را انجام داده ایم و آماده ایم تا یک سرمایه گذار هزینه تولید را فراهم کند زیرا این یک پروژه معمولی نیست و حتما باید بسترهای مالی آن تا انتهای کار فراهم شود. معلم گفت: تقریبا ماهی یک ملاقات با سرمایه گذاران برای حمایت از پروژه داریم ولی تا امروز هیچ کدام به نتیجه نرسیده اند.

 


 

 

آپدیت : 1394/01/18

 

هنرآنلاین - مسعود جعفری جوزانی:˝کورش کبیر˝ را حتما امسال می‌ سازم. 

 

جوزانی درباره "پروژه کورش کبیر" گفت : البته هنوز نمی‌توان اخبار دقیقی درباره این فیلم منعکس کرد اما با دریافت پروانه ساخت این فیلم و پایان نگارش به زودی برنامه‌ریزی‌ها برای تولید آن انجام خواهد گرفت و این تعویق در ساخت فیلم "کوروش کبیر" ربطی به اختلافات سال‌های گذشته ندارد.

 

وی با اشاره به سرمایه‌گذار برای این فیلم گفت: خوشبختانه مشکل سرمایه‌گذار فیلم را هم حل کرده‌ایم. به هر حال این فیلم را امسال خواهم ساخت. کارگردان فیلم "ایران‌برگر" به تحقیقات گسترده این پروژه اشاره کرد و گفت: هر مطلبی که در مورد کوروش نوشته شده است توسط گروه محققین ما مطالعه و به صورت کامل فیلمنامه آن نگارش شده است. فکر می‌کنم این فیلم هم یکی از پربازیگر‌ترین کارهای من باشد. به هر حال تجربه فیلم‌های پر بازیگر را پیش از این با مجموعه "در چشم باد" و نیز فیلم "ایران برگر" داشته‌ام.

 

فروش بعضی از فیلم‌های سینمایی سودی برای کارگردان و عوامل یک فیلم ندارد و بیشتر این فروش بودجه و سرمایه اولیه فیلم را تامین می‌کند. ایران برگر هم از این امر مستثنی نیست و آن چه از فروش فیلم بدست آمده، صرف بدهی‌هایی می‌شود که تاکنون خرج فیلم شده است.

 


 

 

 

10 امرداد 94

علی معلم : از «کورش کبير» که حرف می زنيم می خندند و می گويند برو بساز ! 

 

این تهيه کننده فيلم سينمايي «کورش کبير» در گفتگو با «نسيم»، عنوان کرد: در يکي از جلسات که اعضاي سازمان سينمايي در آن حاضر بودند، مساله ساخت پروژه «کورش کبير» را مطرح کرديم که با لبخند آنها مواجه شديم. او در ارتباط با آخرين وضعيت ساخت اين پروژه، اظهار داشت: اين اثر بنا به مضمون و داستاني که در دل خود گنجانده است بايد در ابتدا تمام محاسبات عددي و رقمي هزينه اش را محاسبه کرد و پس از تامين هزينه آن کار را کليد زد اما از زماني که نگارش اين فيلمنامه به پايان رسيده،رايزني هاي بسياري را با سرمايه گذاران بخش خصوصي به عمل اورده ايم که تاکنون حاصلي دربرنداشته است، ولي برخي از اين افراد هم هنوز نسبت به بازگشت مالي خود در اين اثر ملي مردد هستند.

 

وي در رابطه با مشکلات ساخت اين فيلم ، گفت: مشکلي در راه توليد اين اثر وجود ندارد، ولي چون اين پروژه ظرفيت بالايي را براي ساخت خود در اختيار فيلمساز قرار مي دهد، بايد از نقطه شروع تا آغاز آن براساس يک هارموني مشخص انجام شود و افرادي که در پشت صحنه اين اثر بايد حاضر شوند، همگي بايد از بهترينهاي ايران و دنيا باشند، لذا اين فيلم را نبايد تنها متعلق به مردم ايران دانست چون شخصيت «کورش بزرگ» در دنيا زبانزد عام و خاص است بازيگران اين پروژه بايد با زبان انگليسي سخن بگويند.

 

بازيگر «آلما» در ادامه خاطر نشان کرد: يکي از جذابيت هاي اين اثر زبان بازيگران است که همگي بايد با زبان انگليسي سخن بگويند که اين مساله در سينماي ايران سابقه نداشته است، جلوه هاي وِيژه اين اثر هزينه زيادي را بر دست تهيه کننده برجاي مي گذارد، ولي همچنان اميدواريم که بتوانيم مقدمات ساخت اين اثر را در سال جاري آغاز کنيم.

 

تهيه کننده «گاو خوني» در ارتباط با حمايت هاي دولتي از اين پروژه، عنوان کرد: در يکي از جلسات که اعضاي سازمان سينمايي در آن حاضر بودند، مساله ساخت اين اثر را مطرح کرديم که با لبخند اين مديران همراه بود و گفتند«خيلي خوبه، برو بساز» با اين خنده از ما و فيلم حمايت به عمل آوردند که بايد نهايت قدرداني را از اين دوستان به عمل آورد. وي در پايان گفت: اميدوارم ساخت اين اثر توسط مردم مهين پرست ايران هرچه سريع تر آغاز شود، کما اين که نحوه زندگي و حکومت کورش بزرگ خط مشي هاي زيادي را براي جهانيان ترسيم کرد. شک ندارم که اين پروژه بالاخره ساخته خواهد شد.

 


  

 

 

14 اسپند 94 : رونمایی از کتاب «کورش کبیر» جعفری جوزانی

 

رونمایی از کتاب «کورش کبیر» جعفری جوزانی

 

مراسم رونمایی از کتاب «کورش کبیر» به قلم مسعود جعفری جوزانی روز آدینه چهاردهم اسپند ماه با حضور جمعی از سینماگران، اهالی فرهنگ و هنرمندان در مجموعه شهرکتاب الف برگزار می شود.

 

به گزارش بانی فیلم، فیلمنامه «کورش کبیر» که بناست بر پایه آن به زودی تولید فیلم سینمایی با همین عنوان آغاز شود، حاصل تلاش چندین ساله مسعود جعفری جوزانی نویسنده و کارگردان برجسته سینماست که پس از سال ها تحقیق و پژوهش توسط نشر تریتا منتشر شده و روز آدینه از آن رونمایی می شود.

 

گفتنی است از آن جا که سنت انتشار فیلمنامه پیش از ساخته شدن فیلم که ارزش مستقل فیلمنامه را یادآوری می کند مدتی است که متاسفانه در سینمای ایران کنار گذاشته شده ، فیلمنامه «کورش کبیر» بعد از حدود دو دهه این رسم موفق دیرین را احیا می کند و کتاب پیش از تولید فیلم در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت. این مراسم با حضور مسعود جعفری جوزانی مولف کتاب و جمعی از هنرمندان و سینماگران برگزار می شود و ورود برای همگان آزاد و رایگان است.

نظر

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود:


دیدگاه شما از مطلب بالا چیست؟

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

مشاهده نظرات در صفحات بعدی


به نکات زیر توجه کنید

  • پسورد کلیه فایل ها عبارت "www.75download.ir" می باشد.
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.